Arama
Filtreler
Kapat

PEYZAJ PROJELERİ

 

Peyzaj mimarisi doğal ve kültürel elemanların, estetik ve işlevsel bir şekilde bir araya getirilip düzenlenmesine verilen isimdir. Nasıl ki mimarlar teknik ve estetik bilgileri doğrultusunda yapıları tasarlar, peyzaj mimarları da yapıların çevrelerindeki dış alanları tasarlarlar. Dış yaşam alanları arasında bahçeleri, havuzları, gezinti yollarını, oturma alanlarını, oyun parklarını, aydınlatmaları, çit ve benzeri dış duvarları sayabiliriz.

İyi bir peyzaj tasarımı yapmak için bahçenizi nasıl kullanmak istediğinizi de göz önünde bulundurmalısınız. Bahçeyi daha çok görsel olarak mı kullanmak istiyoruz? Bahçeyi yalnızca yazın mı kullanıyorsunuz yoksa bahçede yaz kış zaman geçirmeyi mi tercih ediyoruz? Bahçede oyun oynamayı seven çocuklarınız var mı? Kedi ya da köpek gibi evcil hayvanlarınız var mı? Bahçenizde sık sık misafir ağırlar mısınız? Kendi ürünlerinizi yetiştirmek için bir bostan oluşturmayı planlıyor musunuz? Tüm bu soruların cevabı, sizi adım adım nasıl bir bahçe tasarımı yapmanız gerektiğine götürecektir.

İsteklerinize uygun olmayan, alışkanlıklarınıza uyum sağlamayan, doğru bitki seçiminin yapılmadığı, kötü tasarlanmış bir bahçe harcadığımız onca emek ve yaptığımız onca masrafa rağmen kullanışsız bir alana dönüşebilir. Bahçe dekorasyonu tek seferde yapılıp bitirilen bir dekorasyon türü değildir, sürdürülebilirlik ister. Nihayetinde, bahçeler sürekli ilgi ve bakım gerektiren canlı bitkilerden ve hava koşullarına maruz kalan ürünlerden oluşuyor, dolayısıyla ancak gereksinimleriniz ve zevkleriniz doğrultusunda tasarlayacağınız bir bahçe tüm olası zorluklarına rağmen size zevk ve huzur verecektir.